Запушена септична яма

В някои случаи (например при рязко увеличаване на натоварването върху септичната яма), някои органични съединения нямат време да се разпаднат напълно до метан и въглероден диоксид. Тогава киселините се натрупват в септичната яма и забавят разлагането на утайките. Този процес е придружен от отделянето на въглероден диоксид, сероводород и метан, чиито мехурчета, издигащи се на повърхността, отнасят малки частици тиня. Утайката образува плътна кора на повърхността на улуците, чиято дебелина може да достигне 30-40 см. За да се предотврати попадането на тази кора в септичната яма, на изхода е монтиран тройник. Единият край се издига, а другият потъва във водата. Такива устройства предпазват тръбите от запушване и не позволяват на кората да плава. Самият тройник може да се задръсти от време на време. След това се почиства чрез специална тръба, разположена в тялото на септичната яма.

С други думи, независимо от дизайна на септичната яма, те трябва периодично да се почистват. Това правило трябва да се спазва не само за предотвратяване на произшествия, но и за осигуряване на дълъг експлоатационен живот на системата от канали.

В наши дни е трудно да си представим селска къща, която да не е оборудвана с автономна канализационна система. Собствениците на такова жилище мислят за местоположението и инсталирането на септична яма още на етапа на разработване на проект за бъдеща сграда. И това е разбираемо. Всъщност, както всички сложни устройства, септичната яма се нуждае от подходяща поддръжка.

Най-обезпокоителното е почистването на запушена септична яма. Честотата на почистване на канализационните резервоари е посочена в препоръките за работа на септичната яма и правилно изчисления обем на нейните камери.

Септичната яма има неоспорими предимства пред помийните ями, които се отдалечават в миналото:

липса на остри неприятни миризми на сайта;

безопасност за подпочвените води и почвата;

възможността за инсталиране на камери със значителни обеми, които се справят с поддръжката на големи къщи.