Септичните ями са специални инсталации, които помагат за утаяване и пречистване на отпадните води на домакинства и вили. Те са избираем метод за справяне с отпадните води в райони без централна канализация. Септичните ями могат да бъдат истински ефективни. Когато подберем правилната септична яма за нашия имот и я поддържаме по правилен и ефективен начин, тя ще служи дълго и верно. В тази статия ще научите какво представляват септичните ями и как да ги поддържате в оптимално състояние.
Къде може да се поставят септични ями?
Септичните ями не са подходящи за всички типове имоти. Големите имоти като хотели или огромни вили не би трябвало да използват септични ями, защото те не биха издържали на натоварването. Септичните ями са подходящи за обикновени вили, ваканционни имоти, къщи, извън населени места, където няма канализация, селски имоти. Септичните ями са ефективен начин на пречистване на отпадни води, утайки и други. Така се намалява риска от екологични замърсявания и се поддържа чистотата на природата.
Какви видове септични ями има?
Има различни видове септични ями. Ако живеете в къща, може да изберете септични ями за къща спрямо вариантите по-долу, но не забравяйте да се консултирате с фирма, която е наясно с процеса на инсталация и работата на септичните ями, за да Ви препоръча най-добрия вариант и ямата да бъде инсталирана правилно.
Двукамерни септични ями
Двукамерните септични ями представляват два отделни контейнера, които имат различни роли в пречистването на отпадните води. Тази септични ями осигуряват значително по-добро разделяне на отпадъците и нуждата от често изпомпване е редуцирана. Първата камера се грижи за ефективното утаяване на твърдите частици, докато втората пречиства допълнително течността. Двукамерните септични ями обикновено имат по-дълъг срок на експлоатация, заради тяхното действие и са подходящи за използвате в по-големи къщи и имоти, в които използваното количество вода е по-голямо.
Аеробни септични ями
Аеробните септични ями имат по-висока цена, в сравнение с тази на другите видове. Аеробните ями се считат за безпомпени или дълбоко пречистващи. Те имат нужда от електричество, за да функционират правилно и не са особено подходящи за села с чести прекъсвания на тока. Това, разбира се, може да бъде поправено ако се използват генератори за електричество. В аеробната септична яма, бактериите разграждат органичните съединения, като спомагат разпадането на твърдите частици. Те ги превръщат във вода, утайка и въглероден диоксид. След това, течностите претърпяват вторична обработка във втори резервоар, където бактериите разделят органичните от химичните съставки в тях. В зависимост от това как е проектирана септичната яма, течностите се пречистват и по още веднъж посредством друга камера или поле за филтриране. След това биват изхвърлени в резервоар за техническа вода, дренажна канавка или близко водно тяло, което се пречиства.
Подземни системи
Подземните системи обикновено включват резервоари от бетон, пластмасата, стомана или фибростъкло и са проектирани за справяне с отпадъчни води. Резервоара се поставя под земята, като по тоци начин, не заемат място на повърхността и не се виждат. Те са подходящи за жилищни обекти и предлагат висока издръжливост и дълъг живот.
Конвенционални септични ями
Така наречените конвенционални септични ями могат да се състоят от една или повече камери за утаяване и пречистване на отпадни води. В тях, твърдите частици се утаяват чрез гравитацията, а течностите и пяната минават през дренажно поле. Те са лесни за поддръжка, почистване и дезинфекция и са подходящи за еднофамилни къщи. Конвенционалните ями са идеалното решение за пречистване на отпадни води в селски райони и райони близо до града, където няма централна канализация.
Как да поддържаме септичните ями чисти?
За да поддържате сами септичните ями е нужно да знаете как да го направите. За да се погрижите за чистотата на ямата, може да използвате препарат за почистване на септични ями. Този вид препарати намаляват натрупаната пяна и утайка, като разграждат мазнини, белтъчини и други отпадъци. Обикновено, препаратите съдържат ензими и микроорганизми, които ускоряват процесите на пречистване и утаяване на отпадните води. Така спокойно можете да удължите периода между професионалните почиствания.
Винаги избягвайте изхвърлянето на опасни неразградими химикали и материали в ямата. Не пренебрегвайте профилактичните редовни проверки от професионалисти, защото те са от съществено значение за предотвратяване на проблеми. Бързата намеса на специалисти е истински важна, в случай на корозия и други сериозни проблеми.
Как се източват септични ями?
Източването на септични ями се извършва със специализирано оборудване, като вакуумни камиони. Процесът започва с отваряне на капака на ямата и свързване на вакуумната тръба към резервоара. След това съдържанието се изсмуква и транспортира до място за безопасно изхвърляне и обработка. След източването, системата се проверява за възможни повреди и се почиства, за да се осигури правилното ѝ функциониране и подготовка за следваща употреба.